Drömdebut – tjänade en halvmiljon och satte svenskt rekord

Vilken drömstart på karriären. Nova Game debuterade med att vinna finalen av Breeders Course 2 years old fillies. Hon inte bara vann loppet och 500 000 kronor utan satte också svenskt rekord för utlandsfödda ston med 1.13,0.

– Bra gjort att debutera på en sådan här tid. Jag visste att jag hade en väldigt bra häst, men att hon skulle springa så här fort hade jag inte räknat med även om hon kvalade på en fin tid, sa tränaren Tomas Malmqvist efter uppvisningen.Nu är förstås inte Nova Game vem som helst. Hennes mamma heter Backfire och var en unghäststjärnan hos Malmqvist och storebror Fiftyfour vann Svensk Uppfödningslöpning, var tvåa i Kriteriet och har tjänat drygt sex miljoner.

Kusken Ken Ecce hade taktiken klar på förhand. Han testade av Nova Game innan tävlingarna, kände att hon kunde öppna snabbt.

– Jag tänkte att släpper jag av rejält så kanske vi når ledningen. Tanken var sedan att köra där, i bra tempo, om vi nådde dit och det gjorde vi.

Egentligen kom ingen i allvarlig närhet av vinnaren. När Ecce ryckte till sig några längder i början av upploppet var det över.

– Det här var en av mina absolut finaste segrar, sa Ecce som också var den som körde Fiftyfour till de stora triumferna.

För ägaren Håkan Linné var det naturligtvis också en stor seger. Han var på plats på Jägersro och njöt av framgången.

– Det här var fantastiskt roligt, så nu hoppas vi bara att det fortsätter så här bra. Dessutom har vi fler fina hästar efter Backfire. Det är ju Backfire som ligger bakom allt det här.

Framtiden?

– Hon är danskfödd och anmäld till Dansk Uppfödningslöpning, men även Svampen är aktuellt. Det är de två loppen hon har i år, men vi kanske inte behöver starta mer, funderar Malmqvist.

Bakom vinnaren fullföljde Ruby Handsome (Dion Tesselaar) starkt.

Bland hingstarna och valackerna var det också ledningen som gällde. Nassir Dust – precis som Nova Game uppfödd i Danmark – tog hand om ledningen i en snabb öppning och det var precis vad kusken Robin Bakker hoppats.

– Det blev väldigt enkelt. Han var snabb från start och kom enkelt till ledningen. Där slappnade han av bra. Jag väntade till sista 300 meterna innan jag bad honom öka farten, förklarade Bakker.

Nassir Dust fick en lugn första start på karriären, men avslöjade i den andra starten – på Charlottenlund – att det var något extra. Och det bevisade han i finalen också.

– Han presterar på en hög nivå redan nu och när han är mentalt färdig kan det bli riktigt bra.

Nassir Dust ägs av Thomas Lind–Holm (stutteri Dust) som sken som en sol i vinnarcirkeln på Jägersro.

– Jag visste inte hur bra han var, men Paul [tränaren Paul Hagoort] ringde i mars och berättade vad han hade för planer och då förstod jag att det kunde vara något extra, sa Thomas Lind–Holm.

Och som dansk har han förstås en dröm om framtiden:

– Vi vill gärna vara med i Dansk Uppfödningslöpningen, men vi får se hur det blir, säger Thomas Lind-Holm.